Svet-Stranek.cz
Kolik zemí a krajin jsem poznal, tolikrát jsem žil.
DOKUMENTÁRNÍ FOTOGRAFIE

Jan Krása - dokumentární fotografie:Kolik zemí a krajin jsem poznal, tolikrát jsem žil.

Jan Krása - dokumentární fotografie

Fotoreportáže z Balkánu, celé Evropy včetně Skandinávie + něco málo z Brazílie
Dobrý den. Srdečně Vás vítám na svých stránkách.
Zavedu Vás na nich do zajímavých míst v různých částech světa, zejména ale do Rumunska, Bulharska, Švédska, Norska, ale také do státu Ceara v Brazílii.
Jsem vášnivý cestovatel a procestoval jsem mnoho zemí. Jmenované mi ale nějak silněji přirostly k srdci a o těch budu na těchto stránkách mluvit nejvíce.
Nejprve bych se Vám měl ale trošku představit.

Mé jméno je Jan Krása a mezi přáteli, cestovateli, jsem znám jako Scippy, nebo prostě klokan.

Fotografii se věnuji s určitými přestávkami již přes 50 let. Začínal jsem ještě s se starými, měchovými aparáty na svitkové filmy, později jsem si oblíbil Pentacon Six na středoformát a legendu - Prakticu na kinofilm. S bratrem Karlem jsme střídavě okupovali malou fotokomoru v podkroví rodinného domku ve Mšeně u Jablonce nad Nisou. Náš první, prastarý zvětšovák (obrovskou dřevěnou bednu) má bratr na památku ještě stále vystaven ve svém pokoji.

Dnes se věnuji převážně dokumentární fotografii a s digitálním Canonem a spoustou objektivů, kroužků, filtrů a hromadou dalšího, nutného harampádí jezdím po světě. Zde sbírám pracovní materiál a zároveň si tady mohu ukojit i svou největší vášeň a tou je krajinářská fotografie.
Pevný stativ, snímání krajiny převážně ve třech expozicích a následné objevování světla a barevného, dynamického rozsahu je pro mne neobyčejným dobrodružstvím a dokáži s jednou fotografií strávit u počítače často celé hodiny, než jsem spokojen s výsledkem.

Abych mohl náročné cestování po vzdálených končinách absolvovat, musel jsem podstoupit určitý kompromis. Po návratu z Jižní Ameriky jsem byl finančně zcela vyčerpán, knížka dlouho nevycházela a já měl spousty dalších plánů jak s Balkánem, tak se Skandinávií.
Sponzoři dnes již vyhynuli stejně jako kdysi dinosauři a tak jsem si našel spediční firmu, která do zmíněných oblastí jezdí a nechal se najmout jako řidič kamionu. Ten byl několik let mým karavanem, fotokomorou i hotelem. Poznal jsem několik majitelů dopravních společností. V některých jsem se hluboce zklamal, na některé vzpomínám rád. V každém případě jsem se však mohl na vlastní kůži přesvědčit, jak nelehký a nebezpečný je život řidičů LKV a jak je u nás finančně hluboko podhodnocen proti vyspělejším zemím. Obsáhlejší reportáž na téma řidiči versus zaměstnavarelé a celníci jsem publikoval v č. časopisu "Truck Magazín" se kterým pravidelně spolupracuji a ve kterém mé reportáže o Balkánu a Skandinávii pravidelně vycházely v tištěné formě. V internetové formě je naleznete také na www.cestovatel.cz

Povinné pauzy na svých cestách jsem využíval pro svou práci dokumentárního fotografa, pro focení, psaní reportáží a přípravě knih "Kamionem divokým Balkánem" a "Přes vlny Baltu do krajin Trollů a Vikingů" Druhé dvě již vyšly a byly vyprodány. Předprodej knihy "Kamionem divokým Balkánem" přichází do předprodeje 21.3.2019 a odkaz je zde :

http://bit.ly/KupKrasu

Jan Krása, Pobřežní 19, 466 04 Jablonec nad Nisou, +420724979033, vesnaII@seznam.cz